تقلید خوب بهتر از ابتکار بد
 اولین ساختمانهای مدرن

در سال 1769 ماشین بخار توسط جیمز وات در انگلستان اختراع شد و طلیعه انقلاب صنعتی و تکنولوژی مدرن ظهور کرد .

استفاده از نیروی بخار به عنوان نیروی محرکه، توان و قدرت بی انذازه برای توسعه صنایع ایجاد کرد. در این بین صنایع مربوط به ساختمان نیز به سرعت پیشرفت کرد. صنعت شیشه سازی در نیمه دوم قرن 18 گسترش بسیار یافت. در سال 1806 جام های شیشه ای به ابعاد 6/1 * 5/2 متر تولید شد. تولید آهن، فولاد و سیمان در طی قرن 19 در کلیه کشورهای غربی رشد بسیار سریعی داشت. تمام این عوامل باعث شد که اولین بناهای با مصالح جدید در اروپا ساخته شود.

از اواخر قرن هجدهم میلادی به تدریج تولیدات جدید صنعتی وارد امور ساختمانی گردید. در ابتدا این تولیدات برای احداث پل ها، کارخانجات، تاسیسات بندرگاهی، سیلوهای گندم،بناهای عمومی و سپس ساختمانهای مسک.نی مورد استفاده قرار گرفت. پل رودخانه سورن در انگلستان (قرن 18 میلادی) یکی از اولین نمونه پل هایی است که با مصالح مدرن یعنی تیر چدنی بنا شده است .

قصر بلورین (کریستال پالاس) : این بنا به مناسبت اولین نمایشگاه بین المللی در شهر لندن در سال 1851 میلادی ساخته شد. ساختمان عظیم قصر بلورین (کریستال پالاس) توسط جوزف پاکستون که در اصل یک گلخانه ساز بود طراحی گردید. این ساختمان اولین اثر معماری با مصال کاملا مدرن یعنی آهن و شیشه بود که اجزاء آن به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید و در محل نصب شدند اگر چه پوشش سقف بنا به صورت سنتی یعنی با قوس و نیم دایره اجرا شده بود .

برج ایفل : نمایشگاه مهم بین المللی دیگری در شهر پاریس در سال 1889 به مناسبت یکصدمین سال انقلاب کبیر فرانسه برگزار شد. برج ایفل به مناسبت همین نمایشگاه توسط گوستاو ایفل مهندس راو و ساختمان طراحی و اجرا شد. این برج تمام فولادی با 330 متر ارتفاع بلندترین ساختمان اجرا شده تا آن دوره محسوب می شد. برج ایفل به عنوان نمادی از صنعت و تکنولوژی جدید و نوید دهنده شکوفایی عصر مدرن بود .

معماری مدرن به صورت یک مکتب معماری با مبانی نظری مدرن و ساختمان های ساخته شده بر اساس اندیشه مدرن از اواخر قرن 19 میلادی شکل گرفت. خاستگاه معماری مدرن در آمریکا شهر شیکاگو و در اروپا شهرهای پاریس، برلین و وین بود و دوره زمانی معماری مدرن اولیه از نیمه دوم دهه 1880 تا اوایل جنگ جانی اول یعنی سال 1914 بود .

|+| نوشته شده توسط یه دختر اصیل پارسی در جمعه بیست و چهارم مهر ۱۳۸۸  |
 
 
بالا